Заміна фото у паспорті: процедура і поради адвоката

У цій статті адвокат розгляне всі важливі питання, що стосуються заміни фото в паспорті, а саме: недійсність паспорта у разі пропуску строку для вклеювання фото, терміни вклеювання фото в паспорт, вимоги до фото на паспорт, документи, які необхідно подати для вклеювання фото а також відповімо на питання, куди подавати ці документи. У кінці статті наводиться інформація про порядок заміни фото в дозволі на проживання.

Паспорт недійсний?

Як відомо, фото в паспорті підлягає заміні (вклеювання) по досягненню 25-ти і 45-ти річного віку. Так, на останній сторінці паспорта кожного громадянина України є витяги з Положення про паспорт громадянина України (затв. Постановою ВРУ 26.06.1992 р. № 2503), згідно з яким «у паспорт при досягненні громадянином 25 – і 45-річного віку вклеюються фотографії, які відповідають її віку. Паспорт, в якому не вклеєні такі фотографії при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним ».

 

Що ж означає «недійсність» паспорта?

Це означає, що з таким паспортом не можна здійснювати банківські операції, видавати доручення, укладати договори, голосувати і т.п. – Тобто, не можна вчиняти жодних юридично значимих дій. У зв’язку з цим рекомендуємо Вам, якщо ви збираєтеся укладати договір з кимось, перевірити, серед іншого, наявність фотографії, відповідної віку, в паспорті вашого контрагента. В іншому разі договір, де одна з сторін діяла на підставі недійсного паспорта, може бути визнаний недійсним.

 

Терміни вклеювання фото в паспорт

Згідно з п. 18 Положення про паспорт, для вклеювання нових фотографій в паспорт громадянин подає документи і фотографії не пізніше одного місяця після досягнення відповідного віку. Таким чином, вищезгадана грізна норма про недійсність паспорта має одну особливість – після досягнення 25 – або 45-річного віку у вас є один місяць для звернення до паспортного столу за вклеюванням фото, і впродовж цього місяця Ваш паспорт залишається дійсним.

Однак, в будь-якому випадку, затягувати зі вклейкою фото в паспорт не рекомендуємо – так, за несвоєчасну заміну фото в паспорті передбачено штраф (заміна буде вважатися несвоєчасної, якщо ви звернетеся за нею після закінчення одного місяця з моменту досягнення відповідного віку) в розмірі від 17 до 51 грн. (Ст. 197 Кодексу про адміністративні правопорушення).

З іншого боку, поспішати з заміною фото в паспорті і звертатися за заміною фото раніше терміну теж не слід – так, згідно з роз’ясненням МВС України (лист № 5494/РД від 13.04.2006 р.), якщо громадянин з будь-яких причин подав заяву про видачу паспорта хоча б за один день до досягнення 25 або 45 років, фото в паспорті не буде відповідати вимогам до фотографії, яка повинна бути вклеєна в 25 або 45 років. У такий паспорт протягом одного місяця має бути вклеєна фотографія, що відповідає віку громадянина, інакше паспорт буде вважатися недійсним.

Пояснимо на прикладі. Припустимо, якщо напередодні свого 25-річчя Ви змінили прізвище і отримали у зв’язку з цим новий паспорт, то, згідно з цим роз’ясненням МВС, після досягнення 25 річного віку Вам обов’язково потрібно буде вклеїти відповідне фото у паспорт – незважаючи на те, що зовсім недавно ви отримали новий паспорт, де розміщена Ваша нова фотографія.

Вимоги до фото в паспорті

Згідно з п. 3 Порядку оформлення і видачі паспорта, до фотографій для паспорта встановлені наступні вимоги:

– Розмір 3,5 х 4,5 см;

– Фотографії повинні бути виконані з одного негативу;

– Особа має бути зображеною виключно анфас;

– Без головного убору;

– Фотографії повинні бути виготовлені на тонкому білому або кольоровому фотопапері без куточка;

– Для громадян, які постійно носять окуляри, обов’язково фотографування в окулярах.

 

Документи, що подаються для вклеювання фото

Згідно з п. 14 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України (затв. наказом МВС України від 15.06.2006 р. № 600), для вклеювання фото в паспорт за віком подаються такі документи:

-Паспорт;

-Дві фотографії розміром 3,5 х 4,5 см, відповідні досягнутому віком.

– У разі, якщо заміна фото в паспорті проводиться несвоєчасно, в паспортному столі можуть скласти протокол про адміністративне правопорушення і вимагати сплати штрафу за прострочення вклеювання фото – тоді необхідно буде також надати квитанцію, яка підтверджує оплату штрафу.

Надання будь-яких інших документів не передбачено.

Куди подавати паспорт для вклеювання фото

За загальним правилом документи для вклеювання фото в паспорт слід подавати за місцем проживання через працівників житлово-комунальних служб, обслуговуючих Ваше місце проживання (п. 4 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України). Однак, пряме звернення громадянина до органів МВС з заявою про вклеюванні фото в паспорті (минаючи ЖЕК) також не заборонено законодавством.

 

Ще один нюанс, який слід враховувати – якщо Ви отримували паспорт в одному місті, а на момент настання 25 – або 45-річного віку проживаєте в іншому – Вам не потрібно повертатися в місто, де паспорт був виданий, щоб вклеїти фотографію; це повинні зробити органи МВС за місцем вашого поточного проживання. Така можливість прямо передбачена п. 14 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України).

Згідно з п. 12 Положення про паспорт, вклеювання до паспорта нових фотографій здійснюється паспортним столом у 5-денний термін. Таким чином, якщо в паспортному столі Вам пропонують прийти і отримати Ваш паспорт через два тижні після того, як Ви здасте документи, можете сміливо вимагати дотримання п. 12 Положення та видачі вам паспорта в 5-денний термін.

Заміна фото в дозволі на проживання

Окремо слід зупинитися на питанні заміни фото в посвідченні на право постійного проживання, більш відомому як “вид на проживання”. У багатьох володарів виду на проживання виникають проблеми з цим моментом – оскільки ВВІРи належної ра’яснітельной роботи не ведуть, і необхідність заміни фото виявляється для багатьох несподіваним і несвоєчасним “сюрпризом”. Давайте ж з’ясуємо цей момент.

Згідно з пунктом 8 Порядку оформлення і видачі посвідчення на право постійного проживання (затв. постановою КМУ від 26.12.2002 р. № 1983), при досягненні особою 25 – і 45 – річного віку посвідчення на право постійного проживання (тобто, вид на проживання) підлягає заміні (обміну).

Таким чином, вклеювання фото в вид на проживання за віком здійснюється шляхом заміни самого виду на проживання.

Терміни та порядок проведення заміни виду на проживання законодавство окремо не встановлює. Тому на практиці заміна ВНЖ проводиться в терміни, аналогічні термінам заміни паспорта для громадян України (див. вище). За аналогією з заміною фото в паспорті, за прострочення заміни ВНЖ застосовується штраф.

Що стосується документів, які подаються для обміну посвідки на проживання при досягненні особою 25 – і 45-річного віку, то, як правило, в ОВІР подаються:
-Заява про обмін посвідчення на право постійного проживання (бланк видадуть в ОВІРі);

-Копія паспорта; Довідка з ЖЕКу;

-Копія та оригінал посвідчення на право постійного проживання;

-Квитанції про оплату державного мита та послуг служби ВГІРФО, або оригінал і копію документа про звільнення від сплати держмита;

-Дві фотографії розміром 35х45 мм;

-Довідка про наявність чи відсутність судимості.

 

І наостанок – один маловідомий факт про паспорт

Згідно з п. 23 Положення про паспорт, забороняється вилучення паспорта у громадянина, в тому числі – забороняється прийняття паспорта в заставу. Таким чином, практика багатьох наших установ (особливо широко поширена ця практика в бібліотеках) щодо прийняття паспорта в заставу в обмін на що-небудь є незаконною (більш того, за таку практику встановлено штраф у розмірі до 51 грн.). Відповідно, віддавати паспорт у заставу чи ні, – вирішувати виключно Вам, вимагати від Вас цього згідно з Положенням не мають права.

НОВИНИ РАЙОНІВ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

новини Бережанського району

новини Борщівського району

новини Бучацького району

новини Гусятинського району

новини Заліщицького району

новини Збаразького району

новини Зборівського району

новини Козівського району

новини Кременецького району

новини Лановецького району

новини Монастириського району

новини Підволочиського району

новини Підгаєцького району

новини Теребовлянського району

новини Чортківського району

новини Шумського району

Leave a comment

Your email address will not be published.


*